Nawigacja

Z życia szkoły

WARSZTATY TEATRALNE

10 maja uczniowie naszej szkoły poznawali kulisy pracy w teatrze i sposoby przygotowywania roli oraz elementy ruchu scenicznego pod kierunkiem aktora Teatru Polskiego w Bielsku –Białej, Jerzego Dziedzica. Zajęcia były bardzo ciekawe i inspirujące, a zadania aktorskie bardzo trudne! Wszyscy jednak dobrze się bawili.

 Udało się nawet wystawić starożytną sztukę.

 

WYCIECZKA DO KRAKOWA

9 maja 2018r. uczniowie naszej szkoły poznawali najważniejsze miejsca i zabytki dawnej stolicy Polski. Swoją wizytę w grodzie Kraka rozpoczęli na największym średniowiecznym rynku Europy, Krakowskim Rynku.

Podziwiali tu Sukiennice, Kościół Mariacki, pomnik Adama Mickiewicza, słuchali hejnału z wieży mariackiej, zaprzyjaźnili się z wszędobylskimi  krakowskimi gołębiami.

 Oglądali paradę wojskową i przemarsz strażaków przez Rynek.

Mogli poczuć klimat wielowiekowej, dawnej stolicy słuchając legend, wędrując uliczkami starego miasta nad najdłuższą polską rzekę - Wisłę.

Tam podziwiali Wzgórze Wawelskie z rezydencją królewską, Smoczą Jamą i ziejącym ogniem Wawelskim Smokiem. Nieodłącznym punktem programu było skosztowanie krakowskich obwarzanków i zakup pamiątek.

Dużą atrakcją była wizyta w Centrum Nauki i Zabawy KLOCKOLAND. Tam, pod opieką animatorów, uczniowie brali udział w zajęciach edukacyjnych, podczas których zgłębiali i sprawdzali swoją wiedzę nt. królestwa zwierząt, budowali ROBOzwierzaka oraz sterowali robotami, działali
w interaktywnej strefie edukacyjno – rozrywkowej. Pełni wrażeń niezbyt chętnie opuszczali Kraków
z postanowieniem, że jeszcze tu wrócą ….

 

 

WIWAT  KRÓL!  WIWAT  NOWA  KONSTYTUCJA!

 W piątek, 27 kwietnia, uczniowie kl. VI pod opieką p. Anny Sądaj  przypomnieli reformy Sejmu  Czteroletniego, zwanego Wielkim, z powodu uchwalenia ustawy zasadniczej, jaką była Konstytucja
 3 maja.
W trakcie akademii uczniowie przedstawili postaci twórców konstytucji, wielkich patriotów,
 w osobach Ignacego Potockiego, Hugo Kołłątaja, Juliana Ursyna Niemcewicza, Stanisława  Małachowskiego.

Wysłuchaliśmy pieśni tego okresu przypominających nasze barwy narodowe oraz szacunek i miłość
do Ojczyzny. Społeczność naszej szkoły podkreśliła wagę historycznych wydarzeń galowym strojem
z czerwonymi akcentami.

 

ŻYWA  LEKCJA  HISTORII  „KU NIEPODLEGŁEJ”

Rok 2018 to rok setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. 23.04.2018r. Grupa Artystyczna „Rekonstruktor” zaprosiła nas na pokaz historyczny o tym, jak bohaterowie walczyli
o wolność, honor i ojczyznę.

Była to lekcja historii upamiętniająca dążenia niepodległościowe Polaków, sytuację pod zaborami, kulturę i sztukę patriotyczną oraz rolę i legendę marszałka Józefa Piłsudskiego i legionów.

Uczniowie zapoznali się z kolekcją replik broni używanej przez powstańców oraz w I wojnie światowej, ekwipunkiem i uzbrojeniem, strojami z epoki –

mogli popróbować swoich sił jako sanitariusze, kosynierzy i żołnierze. Pokaz cieszył się dużym zainteresowaniem zebranych.

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY 

21 marca uczniowie naszej szkoły witali wiosnę. Ubrani na zielono, żółto i pomarańczowo brali udział w konkursach przygotowanych przez członków Samorządu Uczniowskiego. Wszyscy dobrze się bawili!

W tym roku trzeba było wykazać się humorem i dystansem do siebie, pomysłowością, kreatywnością, umiejętnością współpracy z partnerem, a wszystko w ograniczonym przedziale czasowym!

 Poszczególne pary przebierały się w wylosowane wcześniej stroje – należało stworzyć, zaprezentować i nazwać swoją kreację.

W przerwach wszyscy chętni, z uśmiechem na twarzy brali udział
w zabawach integracyjnych w kole…

Następnie pary w ograniczonym czasie tworzyły plastyczny wizerunek
na swoich twarzach, pomysły były różne…

 

Artyści i modele w trakcie pracy...

I galeria stworzonych wesołych portretów -

  

 

x

 

WYJAZD DO KINA

6 marca uczniowie z kl. IV – VI pod opieką p. Doroty Pochopień pojechali do kina „Janosik”
w Żywcu. Film pt. „Cudowny chłopak” opisuje historię 10 –letniego Augusta Pullmana, inteligentnego chłopca, który walczy z przeciwnościami losu z powodu innego wyglądu, który jest skutkiem choroby. Bliscy otaczają go miłością i troską, lecz pewnego dnia musi zmierzyć się ze szkolną rzeczywistością. Jest to trudne, gdyż rówieśnicy na każdym kroku przypominają mu, że jest „inny”…
  Film jest okazją do przemyśleń i dyskusji nt. empatii, tolerancji, akceptacji, rozwijania wrażliwości na drugiego człowieka.

ZABAWA KARNAWAŁOWA

  8 lutego przedszkolaki oraz uczniowie z kl. I - III pięknie i kolorowo przebrali sie na bal  karnawałowy. Wszyscy wesoło się bawili prezentujac różne postacie...

 

 

WIZYTA W TEATRZE BANIALUKA

   26.01.2018r. uczniowie kl. III – VI  obejrzeli spektakl „Buratino” na motywach „Złotego kluczyka” Aleksego Tołstoja w reżyserii Mariána Pecki, który przeniósł wszystkich do bajkowej krainy, w której rzeczywistość przeplata się ze światem postaci z teatru lalek.

  Buratino, został stworzony na wzór Pinokia Carla Collodiego i tak jak jego pierwowzór jest drewnianą lalką wyrzeźbioną z kawałka zaczarowanego polana.

Naiwny i krnąbrny bohater, przez swoją niefrasobliwość wpada w kolejne tarapaty i przeżywa zabawne, ale i pełne grozy przygody. Szczęśliwie zdobyte doświadczenia pozwalają mu zrozumieć, gdzie kryją się prawdziwe skarby, komu warto zaufać i uwierzyć. W widowisku aktorzy wykorzystali ponad trzydzieści różnego rodzaju lalek (marionetki, pacynki, jawajki, laki zmechanizowane i trikowe). Smaku całości dodały liczne songi napisane specjalnie do spektaklu Banialuki oraz sceny grane przez aktorów w żywym planie.

STO LAT DLA WSZYSTKICH BABĆ I DZIADKÓW…

    25.01.2018r. Seniorzy z okazji swojego święta mieli okazję wysłuchać podziękowań i zobaczyć swoje wnuczęta w programie artystycznym dla nich przygotowanym. Tego dnia od rana w szkole panował uroczysty nastrój. Nie brakowało wierszy, życzeń, piosenek i tańców, poprzez które najmłodsi mogli wyrazić swoją wdzięczność za trud i pracę dziadków włożonych w pomoc w ich wychowanie.

Grupa przedszkolna oraz uczniowie kl. I swoim występem przywitali zebranych gości.

Babcie i dziadkowie obejrzeli także scenki teatralne z życia dziadków w wykonaniu uczniów kl. I i III. Wnuczkowie – artyści dali popis swych aktorskich umiejętności, rozśmieszając zacnych gości - zyskali podziw i uznanie oraz gorące brawa.

Aktorzy z kl. I w swoich rolach -

Uczniowie kl. III w scence z udziałem rezolutnej babci....

Dopełnieniem starań wszystkich wnuczków był taniec grupy starszej oraz słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców dla przybyłych licznie Seniorów.

 

WYJAZD DO TEATRU

 

 W dniu 16 stycznia 2018 r. dzieci z przedszkola oraz uczniowie kl. I byli w Teatrze Lalek Banialuka
 w Bielsku - Białej na przedstawieniu pt. „ Calineczka" Marty Guśniowskiej w reżyserii Witolda  Mazurkiewicza. Było to niezwykle atrakcyjne wizualnie widowisko muzyczne. Pomysłowa scenografia sprawiła, że dzieci z zapartym tchem śledziły przemianę olbrzymiej wielobarwnej konstrukcji, która na ich oczach przekształcała się w kwiat, żabę, pająka, norkę myszki.

 Muzyczny charakter widowiska, wesołe piosenki i szybka akcja sprawiły, że przedstawienie było  bardzo ciekawe i atrakcyjne.

WIGILIA 2017

     Wspólne kolędowanie to najpiękniejsza polska tradycja. W piątek zgromadziliśmy się wszyscy, aby przypomnieć ten zwyczaj.

Nasz śpiew poprzedziło czytanie fragmentu Pisma Św. mówiące o narodzeniu Bożej Dzieciny.

W świątecznym nastroju, przy wtórze gitary i a capella popłynęły kolędy… .

Nie mogło w tym dniu zabraknąć łamania się opłatkiem oraz życzeń przy wigilijnym stole.

 

BETLEJEMSKIE ŚWIATEŁKO POKOJU

 

20 grudnia, jak co roku, nasi harcerze z dh Jerzym Szwedem przywieźli nam betlejemskie światło, złożyli świąteczne życzenia i podarowali kalendarz na Nowy Rok, dziękujemy. Był to niecodzienny dzień, pełen wrażeń!

 

 

 

SPOTKANIE ZE STRAŻAKIEM

 

20 grudnia uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w zajęciach, które poprowadził tata Zosi i Hani,
p. Marcin Gąska. Wszyscy bardzo aktywnie włączali się do rozmowy, rozwiązywali zagadki, odpowiadali na trudne pytania dotyczące zagrożeń pożarowych, niebezpiecznych sytuacji w domu, szkole i na drogach publicznych, ale także wykazali się wiedzą praktyczną, udzielając pierwszej pomocy medycznej.

 

Każdy miał możliwość pracy z fantomem, ponadto starsi i młodsi uczniowie otrzymali do rozwiązania zadania praktyczne. Pan Marcin zapoznał i zademonstrował działanie i sposób obsługi defibrylatora. Zajęcia były bardzo ciekawe i atrakcyjne, a nasi uczniowie odważnie zaprezentowali swą wiedzę
i umiejętności oraz utrwalali prawidłowe nawyki.

 

 

 

 

PRZEDSTAWIENIE CYRKOWE

   W grudniu gościliśmy artystów cyrkowych. Był wesoły klown, magik, żonglerka różnymi przedmiotami i budząca podziw gimnastyka artystyczna.

Nasi uczniowie chętnie próbowali swoich sił, prezentując swe talenty.

Gwoździem programu było „wyczarowanie” z kapelusza króliczka i prezentacja budzącego respekt pytona! Przedstawienie wywołało wiele emocji, było bardzo udane!

 

 

MARZYCIELSKA POCZTA

 

 

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia, a co za tym idzie, torby listonoszów pękają w szwach od kolorowych kartek świątecznych z ciepłymi pozdrowieniami i życzeniami.                   Zwyczaj wysyłania kartek bardzo spodobał się Maluchom z oddziału przedszkolnego i postanowiły podzielić się świąteczną radością z innymi . Podjęły decyzję o napisaniu listu i zrobieniu prezentów dla chorej na serce Wiktorii, podopiecznej fundacji Marzycielska Poczta. Chciały w ten sposób zrobić jej niespodziankę i sprawić by jej serduszko zabiło mocniej z radości.

 

 

Wspólnie wykleiły bibułą duże serduszko i odbiły wokół niego swoje małe pomocne rączki, aby okazać Wiktorii wsparcie i pozwolić jej się poznać.

 

Maluszki zrobiły własnoręcznie kartki bożonarodzeniowe i wkleiły do nich życzenia
oraz pozdrowienia dla dziewczynki. Przygotowywanie własnoręcznych prezentów bardzo spodobało się dzieciom i nie jest to na pewno ich ostatnia taka akcja!

 

PROGRAM NAUKI PŁYWANIA „NA FALI”

 

 

  Początkiem grudnia uczniowie kl. III zakończyli wyjazdy na zajęcia nauki pływania na basenie
w Suchej Beskidzkiej. Wszyscy chętnie brali udział w programie, który realizowany był w dwóch cyklach, wiosennym i jesiennym. Pod okiem instruktorów uczniowie podjęli trud nauki pływania, inni doskonalili umiejętności, które nabyli podczas spotkań Uczniowskiego Klubu Sportowego. Zajęcia były atrakcyjne, prowadzone w przyjaznej atmosferze, z wykorzystaniem różnorodnych pomocy dydaktycznych. Uczestnicy programu przygotowali podziękowania dla swych opiekunów w formie laurek, pewnie nie jeden raz powrócą na basen chwaląc się nowymi umiejętnościami.

 

Pamiątkowe zdjęcie z instruktorami.

 

MIKOŁAJKI

 

 

  6 grudnia w szkole i przedszkolu dominowały mikołajowe kolory oraz radość oczekiwania
 na spotkanie ze Św. Mikołajem. Gość przybył z elfem Dzwoneczkiem, zaś wszystkie grupy  zaprezentowały piosenki, witając przybyłych.

 

 

 

 Uczniowie mieli okazję porozmawiać i pożartować z dostojnym Gościem, przyznać się do swoich  słabości i obiecać poprawę. Wszyscy otrzymali prezenty, dziękowali i zaprosili przybyłych
 na spotkanie za rok.

 

 

 

 

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

 

Wszyscy bawili się radośnie...

 

 

 

 

 

Smaczna pizza po wyczerpujących tańcach -

Zabawa starszej grupy i wyczekiwany poczęstunek.

 

 

 

 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

 

  Samorząd Uczniowski przygotował specjalny apel profilaktyczny poświęcony wciąż aktualnemu zagrożeniu zarażeniem wirusem HIV i zachorowaniom na AIDS. Celem apelu było wzbudzenie w nas refleksji i uwrażliwienie na problem nietolerancji w stosunku do osób chorych. Mamy nadzieję, że wiedza przekazana uczniom corocznie 1 grudnia oraz rozpowszechnianie postaw empatii i tolerancji uchroni wiele osób przed zakażeniem wirusem, a nabyte informacje okażą się cenną lekcją, którą uczniowie będą umieli wykorzystać w swoim codziennym życiu.
 W listopadzie jest też obchodzony Dzień Rzucania Palenia. Celem akcji jest zmniejszenie narażania dzieci na bierne palenie tytoniu, zwiększanie świadomości i wiedzy dzieci i dorosłych w zakresie odpowiedzialności za własne zdrowie oraz kształtowanie postaw asertywnych związanych
z unikaniem czynnego i biernego palenia. Są to cykliczne działania realizowane w szkole w ramach Programu Profilaktyki.

 

NIEH ŻYJE POLSKA NIEPODLEGŁA!

„ Sto lat niewoli znieśliśmy w pokorze,

wyzuci z ziemi, pogardą karmieni,

Twa sprawiedliwość wszystko zwrócić może,

Twoja Opatrzność zło w dobro przemieni.”

 

  Uczniowie kl. IV – VI pod opieką p. Doroty Pochopień przygotowali uroczysty apel z okazji Święta  Odzyskania Niepodległości. Przypomnieli okoliczności, w których 11 listopada 1918r. Polska po 123 latach niewoli stała się samodzielnym państwem. Złączone ziemie zaborów pruskiego, rosyjskiego
i austriackiego na powrót zrosły się w jedność. Marzenia Polaków o niepodległości po latach walki nareszcie się ziściły.

Przedszkolaki oraz uczniowie klas I – III z wychowawcami włączyli się w radosne świętowanie galowym strojem z biało – czerwonym znaczkiem oraz krótkim programem prezentującym patriotyczne wiersze i pieśni żołnierskie śpiewane grupowo, z podziałem na role.

 

 Pieśni patriotyczne śpiewaliśmy także przy ognisku, które zapłonęło na szkolnym terenie. Było wyrazem włączenia się w akcję organizowania ognisk patriotycznych.

 

 

ZDROWO I KOLOROWO

  20 X 2017r. członkowie SU oraz uczniowie kl. IV – VI promowali zdrowy styl życia poprzez    namawianie młodszych kolegów do codziennego spożywania warzyw i owoców.                                     Z tej okazji wykonali gazetkę ścienną z motywującym do podjęcia ważnej decyzji hasłem:
 „ ŻYJ ZDROWO I KOLOROWO!”.

 Zorganizowali z wychowawcą i opiekunem SU apel, który wyjaśniał wpływ warzyw i owoców
 na organizm człowieka, przygotowali zdrowy, owocowo – warzywny poczęstunek dla wszystkich        uczniów. 

Zaproszeni uczniowie podczas degustacji...

 Z kolei uczniowie klasy I i III 26 X 2017r. wykonali koreczki warzywne oraz owocową sałatkę,             pracując indywidualnie i zespołowo.

Pierwszaki podczas pracy -

Uczniowie kl. III pracują...

Misterne tworzenie kolorowych kompozycji.

 

 Było więc smacznie, zdrowo i kolorowo – do degustacji zaprosili przedszkolaków oraz starszych  kolegów z klas IV – VI. Już po raz drugi akcję tę zorganizowano w ramach programu edukacyjnego
 „ Trzymaj Formę ”.

 

ROCZNICA WYBORU JANA PAWŁA II

 

   Dzień 16 października to rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, dlatego Samorząd    
 Uczniowski naszej szkoły, aby uczcić to wydarzenie, po raz kolejny zgromadził całą społeczność   
 szkolną na apelu poświęconym sylwetce naszego wybitnego Rodaka, Jana Pawła II.

 Uczniowie przypomnieli młodość i życie rodzinne Karola w Wadowicach, potem lata kapłaństwa
 oraz to najważniejsze, życie papieża w Watykanie. Opowiedzieli o niezwykłym człowieku,
 o pontyfikacie, który zmienił losy wielu ludzi i narodów, o szczerej służbie Bogu i ludziom:

„ A kiedy przekroczył próg ciszy… cały świat płakał.

2 kwietnia 2005r. odszedł człowiek, który przerósł

wszelkie autorytety. To był nasz papież! ”

  W 2014 r. ogłoszono go świętym, uczynił to Jego następca, papież Franciszek.

 

ŚLUBOWANIE KLASY I

    13 X 2017r. uczniowie kl. I zostali uroczyście włączeni w poczet społeczności naszej szkoły. 
   Akt ten nastąpił po pomyślnym zdaniu egzaminu oraz złożeniu ślubowania.

 Pierwszoklasiści zaprezentowali nie tylko swe umiejętności, ale także w  obecności rodziców
 obiecali pilną naukę i wytrwałość w pokonywaniu trudności:

„… przez cały roczek szkolny uczyć się będziemy,

Chociaż trud jest mozolny, wiedzę zdobędziemy…”

Próba odwagi i uśmiechu.

   Ślubowanie, najważniejszy moment występu oraz pasowanie.

  Po uroczystym pasowaniu przez panią dyrektor wszyscy uczniowie  otrzymali legitymacje  
   szkolne, pamiątkowe znaczki i dyplomy oraz życzenia, a rodzice wręczyli swym pociechom  
   niespodzianki – rożki obfitości.

Radość z otrzymanych prezentów.

   Pamiątkowe zdjęcia z wychowawcą, Elżbietą Komosińską i p. dyrektor Danutą Pieczarą.

 

 

NAUKA PŁYWANIA

8 września uczniowie kl. III rozpoczęli kolejny cykl wyjazdów na basen w Suchej Beskidzkiej, gdzie pod opieką instruktorów uczą się i doskonalą umiejętności pływackie w ramach programu „ Na fali " .

 

ROZPOCZĘCIE NOWEGO ROKU SZKOLNEGO

Nowy rok szkolny rozpoczęliśmy od mszy św. w kościele parafialnym           z udziałem uczniów, rodziców i nauczycieli, którą sprawował ks. proboszcz Józef Zadora.

W budynku szkoły społeczność uczniowską przywitały uczennice kl. V
i VI, wspominając wakacje i zapraszając do nauki i zabawy. Szczególne życzenia kierowały do uczniów kl. I, którzy w tym roku szkolnym rozpoczynają swoją przygodę ze szkołą.

 

Dyrektor szkoły, mgr Danuta Pieczara, witając uczniów, nauczycieli
i rodziców w nowej, 8 klasowej szkole, zapoznała zebranych
z organizacją nowego roku szkolnego 2017/2018.

 

III PÓŁMARATON FANTOMA – PIKNIK RODZINNY

2 września odbył się po raz trzeci półmaraton górski - 21km,
w którym rywalizowali biegacze z wielu rejonów kraju.

W ramach imprezy sportowej odbył się też  II Bieg pod Groniem
o Puchar Wójta Gminy Stryszawa
(bieg anglosaski - 6,5km), zaś miłośnicy marszu Nordic Walking (6,5km) walczyli o Puchar Przewodniczącej Rady Gminy w Stryszawie.

Dzieci miały swój Bieg Małego Mistrza FANTOMEK, czekało
na nie wiele atrakcji m. in. runball, zumba, animacje, jazda
na kucyku. 

Najmłodsi podczas zabaw z animatorkami - zabawy z żabką:

Choć pogoda w tym roku mniej sprzyjała zawodnikom, na starcie nie zabrakło chętnych do rywalizacji.

Medale, jak co roku, wręczał Wójt Gminy Stryszawa Rafał Lasek             oraz organizator imprezy pan Piotr Pieczara.

Biegi dla dzieci były rozgrywane na boisku trawiastym przy szkole podstawowej w klasyfikacji dziewcząt i chłopców, w kilku kategoriach wiekowych. Dystans ( od 100 do 600 metrów ), jaki mali zawodnicy mieli do pokonania uzależniony był od wieku uczestników.

Celem biegów dla dzieci było m.in. upowszechnianie biegania jako najprostszej formy ruchu oraz promocja aktywności fizycznej
i zdrowego stylu życia wśród dzieci i młodzieży.

Regionalną pamiątką były bociany wykonywane przez stryszawskich twórców ludowych.

Rada Rodziców zorganizowała licytację, by zebrać środki na rzecz szkoły    w Kurowie, grill, kawiarenkę z pysznymi, domowymi ciastami,
po które ustawiały się długie kolejki.

 

Była tradycyjna strażacka grochówka, okazja do kosztowania miodów           z pasieki, podpatrzenia pracy strażaków, ratowników
i harcerzy, którzy czuwali nad bezpieczeństwem uczestników.

 

 

 

 

 

 

 

 

UROCZYSTE ZAKOŃCZENIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

23.06.2017r. uroczystą mszą św. dziękczynną w kościele parafialnym pożegnaliśmy rok szkolny 2016/17.

 

„ Tuż, tuż wakacje przed nami i nowe cuda w przyrodzie (…).

Teraz lasy, polna miedza, góry i plaża gorąca ”

 

- tymi słowami zachęciła wszystkich uczniów do aktywnego spędzania tegorocznych wakacji przewodnicząca szkoły, Joanna Kołtyś.

Podczas krótkiego apelu uczniowie kl. V przypomnieli zebranym, jak można wesoło spędzić letni czas oraz udzielili bardzo ważnych rad dotyczących bezpieczeństwa w czasie zabaw, kąpieli słonecznych     i wodnych.

Wyróżnieni uczniowie odebrali świadectwa i nagrody książkowe z rąk pani dyrektor, Danuty Pieczary.

 

ZAJĘCIA SZACHOWE

W tym roku szkolnym chętni uczniowie uczęszczali na zajęcia szachowe. Pracowali w 3 grupach wiekowych:

5-6 latki, uczniowie klas młodszych I – III, uczniowie klas starszych IV – VI.

Klasa II i III podczas rozgrywek.

 

WYCIECZKA NA STRUSIĄ FERMĘ 

    W środę, 7 czerwca br. przedszkolaki i uczniowie naszej szkoły wybrali się w bardzo urocze miejsce -  do Fermy Strusi Afrykańskich „Zosia” w miejscowości Bieruń - Jajosty. Mieszkańcy fermy szybko  zyskali sobie sympatię uczestników wycieczki.

 

 Oprócz strusi afrykańskich, fermę zamieszkują również strusie australijskie EMU oraz strusie  południowo - amerykańskie NANDU.

 Na terenie fermy żyje liczne hodowlane ptactwo, a także piękny bocian, który dumnie krocząc między  nami prezentował swoją postać. Dzieci zapoznały się ze „strusimi” wyrobami oraz chętnie pozowały  do zdjęć z tymi ptakami.

Samiec strusia afrykańskiego zaciekawiony naszą wizytą bacznie się nam przyglądał!

 Pani Stanisława, gościnna właścicielka farmy, w sposób bardzo interesujący opowiedziała nam o życiu
 i zwyczajach tych pięknych ptaków.

 

Podczas karmienia kukurydzą.

Strusica jest mniejsza i inaczej ubarwiona.

Duże jajo i strusi pisklak, który się z niego wylęga...

Młode poszczególnych gatunków różnią się wielkością i wyglądem.  

     Na koniec wycieczki zostaliśmy poczęstowani przez miłych gospodarzy pyszną kiełbaską z grilla oraz ciepłą herbatą.  

                                                                                                                                                                         W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w Ośrodku Hodowli Żubrów w Jankowicach, aby podpatrzyć  żubry pasące się na skraju lasu pszczyńskiego. Te szlachetne zwierzęta zaczęto hodować w Pszczynie  w 1865 r..  Stado żubrów, rezydujące w zagrodzie na powierzchni 10 ha, liczy 7 osobników.

   Można je podziwiać już przy wejściu do ośrodka, gdzie chętnie przebywają wygrzewając się
w słońcu i prezentują się w pełnej okazałości turystom. Reszta z 40 sztuk zamieszkujących tutejsze lasy nie jest  udostępniona zwiedzającym.


 
Z punktu widokowego, z którego rozciąga się piękny widok na łąkę pod lasem, dobrze widać żubry.  Przychodzą tu najczęściej w porze karmienia i wtedy najlepiej się im przyglądnąć. Jest to okazja
do obserwowania tych pięknych, dostojnych zwierząt bez ich niepokojenia.

      Pełni wrażeń, ze strusimi piórami, w fantastycznych nastrojach wróciliśmy do swoich domów,
z nadzieją, że kiedyś powrócimy do tego uroczego miejsca, aby móc znowu podziwiać te największe nielotne ptaki Ziemi.

 

DZIEŃ DZIECKA

 

 Dzień Dziecka przywitał wszystkich piękną, słoneczną pogodą, która zachęcała do świętowania tego dnia w aktywny sposób, było też wiele niespodzianek. Najbardziej wyczekiwaną przez dzieci był runball, czyli nowoczesny sprzęt sportowy do rekreacji ruchowej.

 Poszczególne klasy rywalizowały w różnorodnych konkursach sprawnościowych –

Przedszkolaki w czasie swoich zawodów.

Wyścigi z woreczkiem, skoki w workach,

 

 Uczniowie kl. II podczas wyścigu rzędów i wyścigu ze skakanką -

Rzuty do celu z siadu  i dyskoteka.

 Bieg ze skakanką w grupie starszej, bieg z kubkiem wody -

Dekoracja zwycięzców -

Smaczny posiłek po wyczerpujących zawodach sportowych,

 

 pięknie podane lody…zakończyły pełen atrakcji dzień.

 

DZIEŃ MATKI I DZIEŃ OJCA

 

  W tym roku zaproszeni do naszej szkoły rodzice swoje święto rozpoczęli od wysłuchania koncertu    w wykonaniu utalentowanych uczniów szkoły muzycznej, zaproszonych do programu przez zespół muzyczny „Forte”. Uczniowie wprowadzili zebranych w odświętny nastrój prezentując utwory muzyki poważnej na akordeon.

Następnie uroczystość rodzinną uświetnili występem uczniowie naszej szkoły montażem słowno – muzycznym, opartym na tekstach wierszy o mamie i tacie oraz piosenkach o tematyce rodzinnej.

 

Uczniowie kl. II i III oraz przedszkolaki -

         Spotkanie tradycyjnie zakończyły popisy taneczne poszczególnych grup wiekowych!

 

EDUKACJA  FOLKLORYSTYCZNA

 08.05.2017r. uczniowie naszej szkoły udali się do Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej przy GOK w Stryszawie na warsztaty, w trakcie których poznali historię i tradycje zabawkarstwa, zasady tradycyjnego zdobienia oraz rzeźbienia zabawek. Była to także okazja do rozwijania zdolności manualnych, artystycznych, pobudzania wyobraźni.

               Grupa starsza malowała bryczki -

w grupie młodszej dzieci zdobiły stryszawskie ptaszki -

  Na wystawie stałej uczniowie oglądali eksponaty drewnianej zabawki ludowej, mogli również bawić się zabawkami swoich pradziadków.

 

UCHWALENIE KONSTYTUCJI 3 MAJA

 

 28 kwietnia 2017 roku odbył się w szkole w Kurowie uroczysty apel z okazji rocznicy ustanowienia Konstytucji 3 Maja. W apelu wzięło udział 10-ro uczniów kl.IV i V. Przedstawili oni wiersze patriotyczne oraz sceny dialogów pomiędzy np. mamą i synem, które miały na celu wyjaśnienie istoty przysięgi składanej przed Bogiem, która miała natchnąć Polaków nadzieją na poprawę sytuacji
w państwie.

  Ponadto, uczniowie przypomnieli zebranym widzom m.in. najważniejsze daty związane
z uchwaleniem Konstytucji, osoby odpowiedzialne za zmiany polityczne zachodzące w owym czasie oraz wyjaśnili jakie to były zmiany. Powyższe scenki były przeplatane pieśniami o tematyce patriotycznej.

 

ZAJĄCZKI I MUCHOMORKI Z JAJEK

 Uczniowie kl. II z wiosną przypominali sobie zasady właściwego odżywiania, wartości warzyw,            a zwłaszcza nowalijek, w diecie każdego człowieka, a także zasady przygotowania, podania                    i spożywania posiłków przy stole. Przygotowali kolorowe, proste i zdrowe drugie śniadanie, które zachęci największych nawet „niejadków” do zdrowego odżywiania. Smaczne zajączki i muchomorki zostały prędko zjedzone jako przystawka do szkolnego śniadania!

 

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

 

  21 marca, jak co roku, obchodziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Z tej okazji stęsknione za słońcem przed      przedszkolaki wyszły na spacer by znaleźć oznaki wiosny, powitać ją i zaprosić do zamieszkania u nas na     nas na dłużej. Pełni nadziei, z szerokimi uśmiechami na twarzy i kolorowymi wstążkami w ręku przem     maszerowały przez Kurów, radośnie machając wiośnie na powitanie. Naszym bystrym maluchom nie uszły       uszły uwadze żadne oznaki wiosny. Bez trudu zauważyły na gałązkach bazie, pączkujące liście, a nawet      nawet wesoło śpiewające, skryte wśród gałęzi drzew ptaszki. Podczas spaceru dzieci nawoływały wiosn      wiosnę recytując poznane wcześniej wiersze i śpiewając piosenki. Miejmy nadzieję, że tak pięknie zapros      zaproszona  przez dzieci wiosna zostanie już z nami i będziemy mogli cieszyć się piękną, słoneczną pogod      pogodą!

 

 

KONCERT MUZYCZNY

    9 marca 2017r. zespół „FORTE” zaprezentował nam koncert, podczas którego poznaliśmy tradycyjne oraz nietypowe, mniej znane instrumenty perkusyjne z różnych stron świata ( shekere, quiro, kij deszczowy, bęben oceaniczny, kastaniety) oraz ich krótką historię. Każdy mógł usłyszeć ich oryginalne dźwięki, zaobserwować sposób gry, wreszcie popróbować własnych sił i zagrać na nich.

Nieodłącznym elementem każdego spotkania z muzykami są rekwizyty, które towarzyszą słuchanym utworom. Tak było i tym razem – zobaczyliśmy elementy stroju torreadora (muleta), uczniowie mierzyli pięknie zdobiony meksykański kapelusz sombrero.

Bęben oceaniczny - gdy tylko poruszymy instrumentem, wydaje dźwięk łudząco podobny do morskich fal ... 

Kij deszczowy to drewniana tuba wypełniona drobnymi kamyczkami lub nasionami. Przechylanie instrumentu powoduje przesypywanie się ich. Odgłos tworzony w ten sposób doskonale imituje dźwięk spadających na ziemię kropel deszczu.

 

ZABAWA KARNAWAŁOWA

23 lutego do naszej szkoły zawitali karnawałowi przebierańcy... uczniowie kl. II i III prezentują swoje pomysły na strój.

Grupa przedszkolna wyglądała także pięknie, kolorowo i pomysłowo! Zabawa w takich strojach była przednia!!

 

WIZYTA W TEATRZE – WYJAZD DO BIELSKA-BIAŁEJ

Co kryje w sobie tajemnicza Szklana Góra – niezdobyty szczyt, który napędza wyobraźnię i pobudza ambicje? Czy marzenia warto realizować za wszelką cenę? Jak daleko można posunąć się w kłamstwach? To trudne pytania, które przed młodymi widzami stawia przedstawienie „Szklana Góra” Bogumiły Rzymskiej w reżyserii Janusza Ryla-Krystianowskiego zrealizowane w Teatrze Lalek Banialuka. 

14 lutego grupa przedszkolna oraz uczniowie kl.II i III w napięciu i z zainteresowaniem obejrzeli przedstawienie, które bardzo się wszystkim podobało.


Pełna przygód, czarów i zaskakujących zwrotów akcji historia przybliżyła  znany motyw baśniowy w nowej uwspółcześnionej wersji. Kiedy na królewskim dworze rodzi się długo oczekiwany potomek, Król nie chce zaakceptować faktu, że zamiast syna – następcy tronu – ma córkę. Uparcie nazywa ją – Królewskim Synem. Kiedy nadchodzi czas próby i bohaterka wyrusza w nieznane, szybko poznaje swego największego rywala – Księcia z Wysp.  Młodzi bohaterowie walczą ze sobą. Gdy nagle słyszą wołanie o pomoc decydują się wspólnie kontynuować niebezpieczną podróż, podczas której zostaną poddani niejednej próbie i przekonają się, że dzięki współpracy i zgodzie można zdobyć każdy szczyt. 
Baśniowy i niezwykły świat „Szklanej Góry” został wykreowany dzięki dużym 1,5 m, realistycznym lalkom, oraz oryginalnej scenografii. W przedstawieniu połączono plan aktorski z lalkowym.
Na scenie króluje olbrzymia lustrzana konstrukcja, wokół której rozgrywają się wszystkie wydarzenia i która w niemal magiczny sposób przyjmuje rozmaite funkcje i kształty.

Ćwiczenia na wyobraźnię - żywioł powietrza, oraz ćwiczenia oddechowe - dmuchanie w płatki śniegu.

Puszczanie papierowych ptaków.

Po spektaklu dzieci zobaczyły inne pomieszczenia teatru, salę prób, w której brały udział w warsztatach ekologiczno – teatralnych „Żywioły”. Dużym przeżyciem dla uczestników było spotkanie z aktorem prowadzącym zajęcia, grającym w oglądanym wcześniej przedstawieniu.

Żywioł wody - przejście po rzece...

DZIEŃ  BABCI  I  DZIADKA

20 stycznia 2017r. obchodziliśmy Dzień Babci i Dziadka. Obok Dnia Mamy i Taty oraz Dnia Dziecka jest to najważniejsze święto w roku, istotne i bardzo mocno przeżywane przez dzieci – głównych gospodarzy tych uroczystości.Licznie przybyli goście z niecierpliwością czekali na rozpoczęcie występu swoich wnucząt.

Najstarsi uczniowie przedstawiają historię objawień w Fatimie.

Na twarzach dzieci widać było ogromną radość oraz skupienie. Uczniowie zaprezentowali program artystyczny, na który złożyły się recytacje i życzenia dzieci z oddziału przedszkolnego, przedstawienie teatralne „ Fatima” zagrane przez uczniów najstarszych klas, scenka teatralna w wykonaniu kl. III, montaż słowno – muzyczny uczniów kl.II oraz popisy taneczne  poszczególnych grup wiekowych.

Powitanie gości oraz występ najmłodszej grupy.

Uczniowie klasy III przygotowali scenkę z życia codziennego babć i dziadków...

Leniwy kot w rozmowie z babcią.

Bezkarnie harcujące myszy i niezawodne wnuczęta z niespodzianką dla dziadków.

Wszyscy z dumą patrzyli na swoje wnuczęta, które włożyły wiele wysiłku w to, aby jak najlepiej wyrazić swoją miłość i szacunek. Dziadkowie nagradzali występy gromkimi brawami. Gościom towarzyszyły radość, uśmiech oraz łzy wzruszenia.

Montaż słowno - muzyczny w wykonaniu uczniów klasy II oraz prezentacja stylizowanych tańców ludowych w wykonaniu kl. II i III.

Po części oficjalnej niecodzienni goście zostali zaproszeni na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. To był wyjątkowy dzień, pełen energii, radości i uśmiechu.

Kochanym Babciom i drogim Dziadkom jeszcze raz życzymy samych pięknych chwil w życiu
i tego, aby zawsze byli dumni ze swych wnuków jak w dniu ich występu.

Mamy nadzieję, że na długo pozostanie w pamięci zarówno dzieci jak i dziadków!

 

Projekt SKKT „Żurawnica” Krzeszów

„Koleżanki, koledzy – głowa do góry! Idziemy w góry!”

Od sierpnia do końca listopada 2016r. Szkolne Koło Krajoznawczo-Turystyczne „Żurawnica” z Krzeszowa działające przy Gimnazjum nr 3 w Krzeszowie realizowało projekt „Koleżanki, koledzy – głowa do góry! Idziemy w góry”. Realizacja projektu była możliwa dzięki pozyskaniu środków z Programu „Działaj Lokalnie IX” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Babiogórskie Stowarzyszenie Zielona Linia w Stryszawie.

Głównym celem naszego projektu było podzielenie się wiedzą i umiejętnościami przez koordynatora

Łukasza Elżbieciaka  oraz wolontariuszki z SKKT "Żurawnica" z uczniami klas IV-VI ze szkół podstawowych z terenu gminy Stryszawa ( szkoły w  Krzeszowie, Kukowie, Lachowicach, Kurowie, Hucisku-Pewelce, Stryszawie nr 3 ) i szkoły podstawowej z Zawoi Przysłop.

Na dwugodzinnych spotkaniach prowadzonych przez i cztery wolontariuszki, uczestnicy uczyli się planować wycieczkę, gromadzić odpowiedni ekwipunek, a także poznawali zasady bezpieczeństwa w górach i udzielania pierwszej pomocy.

O dużym zainteresowaniu tematem świadczy fakt, iż większość  uczestników zajęć pod koniec miesiąca wzięła udział w teście, którego nagrodą była dwudniowa integracyjna wycieczka górska na Leskowiec.

W schronisku uczniowie rozwiązywali quiz turystyczny i wspólnie się bawili.

Ostatnim elementem projektu było spotkanie podsumowujące, które zorganizowaliśmy w Zespole Szkół w Krzeszowie. Zaprosiliśmy na nie uczniów i nauczycieli - uczestników projektu oraz dyrektorów szkół. Pokaz kilkuset zdjęć, wręczenie okolicznościowych dyplomów i podziękowań,
a także nagród rzeczowych dla dzieci oficjalnie zakończyło czteromiesięczny projekt.

...Cieszy nas to, że zagospodarowaliśmy czas wolny w tak atrakcyjny sposób i mogliśmy poświęcić nasz wolny czas, by pokazać dzieciom piękno naszego regionu, a szkoły nawiązały ze sobą współpracę... - wspominają organizatorzy projektu.

 

WIGILIJNE  KOLĘDOWANIE

 

" NIECH ŁASKA I BŁOGOSŁAWIEŃSTWO BOŻEJ DZIECINY

SPŁYNĄ NA WAS W OBFITOŚCI I NIECH

NAPEŁNIĄ SERCA WASZE PRAWDZIWĄ RADOŚCIĄ"

Zespoły klasowe podczas prezentacji kolęd i pastorałek:

22 grudnia w świąteczny nastrój wprowadziły nas kolędy i pastorałki przygotowane przez poszczególne zespoły klasowe. Ochotnicy wystąpili również w śpiewach indywidualnych. Szkolny koncert kolęd wypełnił nam czas oczekiwania na ludowy zespół  góralski z okolic Żywca, który przybył do szkoły z jasełkami.

Zasłuchani w śpiewaną historię zbawienia, przy żywej muzyce i śpiewie górali podziwialiśmy żywy język, ludowy humor i tradycyjne śpiewki góralskie.

Jasełka z ruchomymi kukiełkami wywołały spontaniczną radość na twarzach najmłodszych widzów, zwłaszcza, że po przedstawieniu każdy mógł sam zabawić się w animatora i zobaczyć kulisy sceny.

Zespół zaprosił wszystkich do wspólnego kolędowania, a chętni uczniowie akompaniowali nam na ludowym instrumencie, wakacie.

Dla wszystkich uczestników był to niezapomniany czas, po którym w klasach złożyliśmy sobie świąteczne życzenia, łamiąc się opłatkiem.

Przy wigilijnym stole...

 

 

BETLEJEMSKIE ŚWIATŁO POKOJU

      20 grudnia harcerze naszej szkoły z 10 Drużyny Harcerskiej „ Zimba” z dh Jerzym Szwedem   przybyli z życzeniami świątecznymi i noworocznymi, przynosząc betlejemskie światło pokoju.
              W imieniu społeczności szkolnej odebrała je p. dyrektor, Danuta Pieczara, dziękując harcerzom
za przybycie i kontynuowanie tej pięknej tradycji.

MIKOŁAJKI

We wtorek 6 grudnia, podczas tradycyjnego, corocznego spotkania z Mikołajem, chwilę oczekiwania na przybycie brodatego gościa z prezentami, uczniowie umilali sobie śpiewem świątecznych piosenek.

 

Podczas rozmowy ze Św. Mikołajem -

 

 

 

 

Wszyscy otrzymali prezenty, choć niektórzy musieli przyrzec poprawę. Przysłuchiwały się tym obietnicom diabełki!

Orszak zawitał też do przedszkolaków. Jak co roku na spotkanie przyszły także dzieci, które nie chodzą jeszcze do przedszkola.

SPOTKANIE Z BISKUPEM

   5 grudnia śpiewem witaliśmy w szkole biskupa pomocniczego Archidiecezji  Krakowskiej, księdza Grzegorza Rysia, który przybył do nas w towarzystwie ks. proboszcza Józefa Zadory. Ksiądz biskup spotkał się z przedszkolakami, uczniami i gronem nauczycielskim w ramach wizytacji parafii. 

Uczniowie podczas spotkania z zainteresowaniem słuchają opowieści o Św. Krzysztofie...

Przedszkolaki także powitały zacnego gościa wierszem i piosenką.

  Po przywitaniu przez przedstawicieli społeczności uczniowskiej ks. bp Grzegorz Ryś opowiadał
 o swojej pracy, prowadził dialog z uczniami,
z humorem odpowiadał na zadawane przez dzieci pytania. Na koniec spotkania, serdecznie żegnany, wpisał się do kroniki szkolnej. 

PROGRAM  NAUKI  PŁYWANIA

   Uczniowie kl. III uczestniczyli w programie „Na fali 2016”, podczas którego doskonalili naukę pływania. Projekt ten trwał od 16.09.2016r. do 2.12.2016r. W tym czasie uczniowie pod kierunkiem instruktorów wykonywali wiele ciekawych ćwiczeń, których stopień trudności wzrastał z każdym tygodniem. Wszyscy uczestnicy programu poczynili duże postępy. Naukę pływania zakończono egzaminem. Amelia Szwed, Sandra Stanaszek, Piotr Bulicz i Kacper Pochopień zdobyli karty pływackie.

Uczniowie podczas zajęć oraz z pamiątkowymi dyplomami.

 

WYJAZD NA BASEN

   2 grudnia 2016r. uczniowie kl.II pod opieką wychowawcy p. Lidii Skowron udali się na basen
w Suchej Beskidzkiej. Pobyt na basenie był dla wszystkich wielką frajdą. Niektórzy uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności pływackie na dużym basenie, pozostali chętnie uczestniczyli
w zabawach ze sprzętem sportowym.

 

 

ZABAWA ANDRZEJKOWA

24 listopada uczniowie świetnie bawili się podczas andrzejkowej zabawy.

Chętnie prezentowali umiejętności taneczne zdobyte w czasie zajęć z rytmiki.

ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA

   17.11.2016r., jak co roku, Samorząd Uczniowski pod kierownictwem opiekuna, p. Doroty Pochopień w Dniu Rzucania Palenia uświadomił całej społeczności szkolnej, jakie są konsekwencje palenia oraz przyczyny zachorowań spowodowane paleniem papierosów.

Uczniowie przypomnieli w krótkich scenkach dramowych wiadomości na temat zespołu nabytego braku odporności – HIV. Ta niebezpieczna choroba, na którą do tej pory nie wynaleziono lekarstwa, niszczy układ odpornościowy człowieka. HIV jest wirusem wywołującym chorobę AIDS. Wielu ludzi jest nieświadomych zakażenia wirusem, które może doprowadzić do śmierci, dlatego w XXI w. bardzo ważna jest profilaktyka i wiedza na temat zagrożeń.

 

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

   11 listopada obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji dzień    wcześniej w naszej szkole odbył się uroczysty apel przygotowany przez uczniów kl. IV i V                pod kierunkiem p. Łukasza Elżbieciaka. 

Po odśpiewaniu hymnu państwowego uczniowie przedstawili trudną drogę do polskiej niepodległości po ponad stuletniej niewoli. Przypomnieli również sylwetki twórców niepodległej Ojczyzny: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego.                                                    Dyrektor szkoły, p. Danuta Pieczara w swoim wystąpieniu podkreśliła znaczenie dnia 11 listopada     dla każdego Polaka. 

 Przedszkolaki oraz uczniowie klas II i III wyrazili miłość i szacunek do kraju i symboli narodowych   przygotowując z zaangażowaniem kokardy i emblematy w barwach narodowych, flagi oraz mapy Polski, które towarzyszyły im podczas występu.

 W tym roku wszyscy uczniowie naszej szkoły przygotowali z pomocą wychowawców piękne,  indywidualne recytacje wierszy o ojczyźnie. 

 Dzieci z oddziału przedszkolnego oprócz recytacji zaprezentowały inscenizację piosenki, której tematem było piękno naszego kraju.

 Harcerze z naszej szkoły, tworzący 10 Drużynę Harcerską „ZIMBA”, asystowali władzom gminy
 i powiatu  w osobach Wójta Rafała Laska wraz z Radnymi Gminy Stryszawa i Starosty Suskiego 
 w uroczystości złożenia wieńców pod Pomnikiem Wdzięczności w Kukowie.

 

PIKNIK  RODZINNY – II  PÓŁMARATON  FANTOMA

 

Bieg – II Półmaraton Fantoma – był głównym wydarzeniem Pikniku Rodzinnego, który odbył się
w sobotę, 3 września w Kurowie.

Druga edycja Półmaratonu Fantoma przyciągnęła do Kurowa wielu amatorów biegania, ale nie tylko. Pokonanie biegu głównego, czyli 21 km trasy wymagało już bardziej specjalistycznych przygotowań, stąd do powiatu suskiego w tym dniu przyjechało wielu pasjonatów biegania z całej Polski.

Najmłodszy uczestnik biegu głównego miał 17 lat, najstarszy  68! Bieg ukończyło 102 zawodników.

Organizatorem i pomysłodawcą tych zawodów był Piotr Pieczara z grupy Fantom, który do tej pory zabezpieczał od strony medycznej tego typu imprezy sportowe. Współorganizatorem półmaratonu było stowarzyszenie Ultra Beskid Sport, organizator wielu imprez biegowych oraz Rafał Lasek – wójt Gminy Stryszawa, który zachęcał wszystkich do aktywnego wypoczynku i podziwiania pięknej okolicy. Wydarzenie to jest niekwestionowaną promocją miejscowości oraz gminy Stryszawa.

Goście w oczekiwaniu na zwycięzców.

Do ostatnich metrów trwała rywalizacja o wygraną w biegu długim. Ostatecznie drugi rok z rzędu triumfował Bartosz Gorczyca ze Skołoszyna (1:28:28,26). Drugi na mecie był Tomasz Gawroński
z Jędrzejowa (1:28:30,4). Na trzecim miejscu uplasował się Kamil Leśniak z Torunia (1:30,32).
Z kolei pierwszą kobietą na mecie była Anna Skalska z Bytomia (1:50,06), druga była Ewa Majer
z Dobczyc (1:54:25), a trzecia Joanna Ochlawa z Krakowa (1:59:07).

W tym roku oprócz górskiego półmaratonu odbył się również bieg krótki: Bieg pod Groniem na dystansie 6,5km o PUCHAR WÓJTA GMINY STRYSZAWA oraz marsz Nordic Walking 6,5km
o PUCHAR PRZEWODNICZĄCEJ RADY GMINY STRYSZAWA.

Zawodnicy na starcie Biegu pod Groniem i marszu Nordic Walkng.

 

 

 Każdy uczestnik Półmaratonu Fantoma otrzymał pamiątkę regionalną na mecie, gdyż Gmina Stryszawa należy do głównych ośrodków zabawkarstwa ludowego w Polsce.

W czasie Pikniku Rodzinnego nie zabrakło wielu atrakcji dla dzieci i dorosłych - jazdy samochodami terenowymi, były przejażdżki konne, gry i zabawy sprawnościowe, runball.

Najmłodsi podziwiali piękne pojazdy, robili zdjęcia.

 

Dużym powodzeniem cieszyła się jazda na kucykach,

a także runball...

Na podwórku szkolnym dzieci rywalizowały ze sobą mocno dopingowane przez rodziców
w konkursach sprawnościowych:

- rzut woreczkiem do celu

- skoki z piłką

- bieg z cebulą

- sznurowanie buta na czas

Dzieci z przejęciem pracują...

Najszybsi w tej konkurencji prezentują prawidłowo wykonane zadanie:

Odbiór nagród na scenie:

Funkcjonowała kawiarenka przygotowana przez Radę Rodziców ze smacznymi domowymi ciastami, grill, wojskowa grochówka, loteria fantowa.

Rodzice naszych uczniów podczas pracy w kawiarence i przy grillu.

Zdrowe miody prosto z pasieki w Kurowie miały wielu amatorów.

Strażacy tradycyjnie częstowali wszystkich pyszną grochówką!

Odbyła się emocjonująca licytacja wyrobów drewnianych i pokazy ratownictwa medycznego, które prezentowała Szkoła Pierwszej Pomocy FANTOMA. Chętni uczyli się udzielać pierwszej pomocy pod nadzorem Ratowników Medycznych.


Honorowym gościem i sponsorem jednej z nagród była węgierska firma Elixor.
Każdy gość pikniku mógł sprawdzić stan swojego zdrowia na profesjonalnym sprzęcie firmy Elixor.
 

Czas umilała zebranym góralska kapela.

Nad bezpieczeństwem zawodników i gości czuwali ratownicy medyczni, strażacy i harcerze.

Harcerze na trasie biegu :

W ramach sobotnich zawodów odbyły się także ku uciesze najmłodszych - biegi dla dzieci na różnych dystansach. Rodzice, goście i opiekunowie z zaangażowaniem dopingowali małych sportowców, którzy zdobywali swoje pierwsze medale.

Start maluszków,

i dekoracja.

Bieg starszaków:

 

 

    

Bieg dziewczynek z kl. I - III:

 

 

 

Bieg chłopców z kl. I - III:

 

Bieg uczniów kl. IV - V:

 

 Bieg gimnazjalistów:

Uczestnicy zawodów podkreślali wspaniałą atmosferę, ciepłe i życzliwe przyjęcie mieszkańców oraz ich mocne zaangażowanie w całe przedsięwzięcie, a także piękne położenie miejscowości z jej ciszą
i spokojem, budującym niezapomniany klimat. Rodzicom i sympatykom pikniku dziękujemy
za duży wkład pracy i zaangażowanie!

Wszystkich miłośników biegania i marszu w terenie zapraszamy do Kurowa za rok! 

 

UROCZYSTE ROZPOCZĘCIE ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

   1 września pożegnaliśmy wakacje i rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Mszę św. w intencji uczniów, pedagogów i rodziców w kościele parafialnym odprawił ks. Józef Zadora. Podczas homilii ksiądz proboszcz wspomniał również o rocznicy wybuchu II wojny światowej, modląc się za poległych
 w obronie Ojczyzny.

Szkolny dzwonek zaprosił uczniów na krótki apel z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego przygotowany przez uczennice kl.V.

         Dyrektor szkoły, mgr Danuta Pieczara, powitała zebranych przedstawiając cele i zadania szkoły na nadchodzący rok, życząc wszystkim zdrowia oraz wielu okazji do wzbogacania wiedzy, a także  ciekawych spotkań w ramach zajęć szkolnych i pozaszkolnych. Uczniowie spotkali się ze swoimi wychowawcami oraz rówieśnikami w klasach, dzieląc się wrażeniami z wakacji.

 

 

 

 

 

                                                             

 

 

 

 

Aktualności

Kontakt

  • Publiczna Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich w Kurowie
    Szkoła Podstawowa w Kurowie, Kurów 101a, 34-233 Hucisko
  • (33)8748908

Galeria zdjęć